2023 жылғы 4 мамырда Степногорск қаласының Жоғары колледжі базасында «Әлеуметтік әріптестермен тиімді өзара іс-қимыл – болашақ мамандарды даярлаудың сапалы оқыту нәтижесі» тақырыбында шығармашылық бағыт пен қызмет көрсету саласының әдістемелік бірлестіктерінің облыстық әдістемелік семинар-практикумы өтті.

Семинарға Ақмола облысы колледждерінің әдіскерлері мен оқытушылары қатысты.

Семинарды Ақмола облысы білім басқармасының әдістемелік орталығы ұйымдастырды.

Бұл семинардың өзектілігі – қазіргі уақытта білім беру жүйесінің әлеуметтік серіктестермен өзара іс-қимылының негізгі құралының өндірістегі оқу практикасы болып табылатынанда. Өндірістік тәжірибелер арқылы студенттердің көпшілігінде алғашқы кәсіби еңбек тәжірибесі қалыптасады, бұл кәсіби білім беру ұйымының түлегін сәтті жұмысқа орналастыру мәселесінде өте маңызды. Сонымен қатар, өзара іс-қимылдың және беделді арттырудың жаңа нысандары ретінде қарастырылатын кәсіби жарыстар барған сайын маңызды бола түсуде.

Семинарды өткізудің мақсаты: дарынды білім алушылармен жұмысты ұйымдастыру мәселелерінде колледж педагогтерінің кәсіби құзыреттілік деңгейін арттыру; әлеуметтік әріптестікті дамыту ерекшелігін талдау.

Семинардың пленарлық бөлімінің жұмысын басшының оқу-өндірістік жұмыс жөніндегі орынбасары, арнайы пәндер оқытушысы – Тюрющева Галина Александровна ашты. Ол өз баяндамасында мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартын іске асыру мәселелері бойынша әлеуметтік әріптестермен өзара іс-қимылдың өзекті жолдарын көрсетті.

Шығармашылық бағыттағы әдістемелік бірлестіктің секциясын Ілиясова Сәуле Ибраеваның басқаруымен Көкшетау қаласының музыка колледжінің, Красный Яр ауылының көпсалалы инновациялық колледжінің, Степногорск қаласының жоғары колледжінің арнайы пәндер оқытушылары ұсынды.

Семинар барысында келесі мәселелер талқыланды:

1. «Инклюзивті білім беру сабақтарын өткізу болашақ педагогтарды табысты даярлаудың маңызды факторы»;
  2. «Дарынды студентті тәрбиелеудегі педагогтың рөлі»;
  3. «Жетіген сыныбы бойынша дарынды оқушылармен жұмыс»;
  4. «Білім алушылармен модельдеу және құрастыру сабақтарында кәсіби дағдыларды қалыптастыру»;
  5. «Пенитенциарлық жүйеде, өндірістік оқыту сабақтарында оқытудың заманауи нысандары мен әдістерін қолдану»;
  6. «Сабақтан тыс уақытта дарынды студенттермен жұмыстың белсенді түрі ретінде сынып шеберліктерін өткізу»;
  7. «WorldSkills стандарттарын «Визуалды мерчендайзинг(витринистика)» құзыреті бойынша білім беру үрдісіне енгізу және студенттерді чемпионаттарға жеке дайындау».

Бірінші сұрақ бойынша Степногорск қаласының жоғары колледжінің «Әлеуметтік-мәдени қызмет және халық көркем шығармашылығы» мамандығы бойынша арнайы пәндер оқытушысы Ерещенко Надежда Владимировна сөз сөйледі .

Надежда Владимировна өз сөзінде педагог-ұйымдастырушыларды даярлау үшін «Инклюзивті білім беру негіздері» пәнін оқытуда қолданатын жұмыс түрлері мен әдістері туралы айтты. Сондай-ақ, Степногорск қаласының жоғары колледжінің Степногорск қаласының мамандандырылған мектеп-интернатымен тығыз ынтымақтастығы бар екенін білу қызықты болды, онда студенттер өндірістік практикадан өтеді және ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға арналған бос уақытты ұйымдастырумен айналысады.

Екінші сұрақ бойынша Көкшетау қ., Біржан сал атындағы музыка колледжінің арнайы пәндер оқытушысы Серикова Юлия Викторовна дарынды тұлғаны тәрбиелеу мәселесіне көптеген факторлар мен жағдайлар қатысатынын атап өтті. Бұл үрдістің маңызды компоненттері – ата-аналардың педагогикалық сауаттылығы, баласын қолдауға дайын болуы.

Үшінші сұрақ бойынша Біржан сал атындағы музыка колледжінің арнайы пәндер оқытушысы Мукушова Жұлдыз Маратқызы «Жетіген аспабы» арнайы пәнін оқыту кезінде инновациялық технологиялардан қандай элементтерді қолданатынын айтып берді .

Төртінші сұрақ бойынша Степногорск қаласының жоғары колледжінің «Тігін өндірісі және киімді модельдеу» мамандығы бойынша өндірістік оқыту шебері Ковалик Надежда Валентиновна сөз сөйледі.  Надежда Валентиновна оқу үрдісінде білім алушылардың ойлауын, олардың танымдық қызығушылықтарын дамытуға, өзін-өзі тәрбиелеу дағдыларын қалыптастыруға ықпал ететін оқыту әдістерін қолданудың маңыздылығын атап өтті. Ол үшін оқытушы жұптар мен топтарда оқытуды белсенді жүргізеді.

Бесінші сұрақ бойынша Красный Яр ауылы, көпсалалы инновациялық колледждің арнайы пәндер оқытушысы Есмағұлова Индира Қаратайқызы сөз сөйледі.  Индира Қаратайқызы  кәсіптік оқыту жүйесінде тиімді болып табылатын оқу үрдісінде жобалық әдісті қолдану туралы айтып берді.

Бесінші және алтыншы сұрақтар бойынша Степногорск қаласының жоғары колледжінің арнайы пәндер оқытушылары сөз сөйледі: Габченко Виктория Анатольевна және жас оқытушы  Хлыбова Гульдаста Абдувакилевна қатысушылардың назарына «Дизайн (бейіні бойынша)» мамандығы бойынша білім алушылармен  өздерінің сабақта және сабақтан тыс жұмыстарының шығармашылық жобаларын ұсына отырып, үйлесімді, жұмыс дуэтін көрсетті.

Колледждің жетекші оқытушысы Габченко Виктория Анатольевна колледждің білім беру үрдісіне «Визуалды мерчендайзинг (витринистика)» құзыреттілігі бойынша WorldSkills стандарттарын енгізу және колледжішілік, өңірлік және Ұлттық чемпионаттарға қатысу үшін студенттердің практикалық дағдыларын қалыптастыру бойынша жұмыс тәжірибесімен бөлісті. Виктория Анатольевнаның жетекшілігімен студенттер барлық WorldSkills чемпионаттарына белсенді қатысуға тырысады, ал оның шәкірті Антонова (Шевченко) Татьяна 2018 жылы «Визуалды мерчендайзинг (витринистика) құзіреттілігі бойынша бірінші алтын медальді иеленді.

Хлыбова Гульдаста Абдувакилевна дарынды студенттермен сабақтан тыс уақытта белсенді жұмыс жүргізеді. Ол суреттерді акрилмен және эпоксидті шайырмен құю бойынша көрсеткен шеберлік сыныбы ерекше болды.

Семинар-практикум соңында ұсыныстар әзірленді, ал барлық сөз сөйлеушілерге әріптестеріне ұсынылған баға жетпес тәжірибе үшін алғыс айтылды.