2018 жылдың 29 қаңтарында «Көкшетау қаласы,  Ақан сері атындағы мәдениет колледжі» МҚКК-де Ақмола облысы сессиясының www. 1.sabak.kz. сайтында онлайн-сабақ өтті.

Сабаққа 0400000 «Өнер және мәдениет» саласының техникалық және кәсіби білім мамандықтары бойынша Қазақстан Республикасының 15 колледжінің оқытушылары мен студенттері шақырылды.

1. «Жаяу Мұса атындағы Ақсу колледжі» МҚКК, Павлодар қаласы;
  2. «Мұқан Төлебаев атындағы музыкалық училище» МҚКК, ШҚО, Семей қаласы;
  3. «Құрманғазы атындағы музыкалық колледж», МҚКК, Орал қаласы;
  4. «Тәттімбет атындағы Қарағанды өнер колледжі», МҚКК;
  5. «Сарқан гуманитарлық колледжі», МҚКК, Алматы облысы;
  6. «А.Жұбанов атындағы Ақтөбе музыкалық колледжі», МҚКК;
  7. «Солтүстік Қазақстан кәсіби-педагогикалық колледжі», МҚКК;
  8. «Құрманғазы атындағы Жезқазған музыкалық колледжі», МҚКК;
  9. «Қаскелең өнер колледжі», МҚКК;
  10. «Халық әртістері ағайынды Абдуллиндер атындағы Шығыс Қазақстан өнер училищесі» МҚКК, Өскемен қаласы;
  11. «№2 индустриалдық-техникалық колледж» КММ, Степнагорск қаласы;
  12. «Ы.Алтынсарин атындағы Рудный әлеуметтік-гуманитарлық колледжі», МҚКК, Қостанай облысы;
  13. «М.Мәметова атындағы Қызылорда гуманитарлық колледжі», МҚКК;
  14. «Қостанай педагогикалық колледжі», МҚКК, Қостанай облысы;
  15. «Ғ.Мұратбаев атындағы Жетісай гуманитарлық колледжі», МҚКК.

«Сот сабағы»  рольдік ойындар түрінде өтті. Оған орыс тілі және әдебиеті пәнінің жоғары санатты оқытушысы Байманова Ботагөз Сейітзияқызының жетекшілігімен  «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, театрландырылған көпшілік қойылымдарының режиссері»  мамандығының 4-курс студенттері қатысты.

Сабақтың тақырыбы: «Т.Драйзердің «Американдық трагедия» романындағы доллар культі».

Сабақтың мақсаты:

• Теодор Драйзердің «Американдық трагедия» романының идеясы мен басты кейіпкерлерінің образдарын ашу;
  • Тұлғалардың іс-әрекетіне сараптама жасау және адамгершілік қасиеттерін бағалау;
  • Өз ұстанымын дәлелдей білу, қарсыласының ой-пікірін құрметтеу, ойын сабағының шешімін табу.
  • Романның басты кейіпкері Клайд Грифитстің трагедиялық өмірін, қатыгездігін, өзімшілдігін, қорқақтығын бейнелеудегі автордың шеберлігін көрсету.

Сабақта студенттер сот залындағы рольдерді бөліп алды:

• айыптаушы (прокурор Ж.Кравченко);
  • қорғаушы (адвокат Ульяна Мазур);
  • адвокат көмекшісі (Кирил Федоров, Камила Жарылғасова, Алексей Белов, Камила Пшембаева);
  • сот хатшысы (Наталья Копнова);
  • айыптаушы куәгерлер (Татьяна Дитриченко, Вероника Коцюба);
  • қорғаушы куәгерлер (Андрей Радченко, Артем Друцкий, Диана Курмангалиева);
  • сот төрағасы (оқытушы Байманова Ботагөз Сейітзияқызы)

Айыпталушылар, қорғаушылар, тәуелсіз эксперттер, айғақтарды іздеу, оларды дәлелдеу өте қызықты және тартымды өтті. Т.Драйзердің «Американдық трагедия» романынан дәйекті сөздер алынды, сыни мақалалардан, рецензиялардан, автордың күнделігінен үзінділер келтірілді. Сабақта жазушының шығармашылығына арналған кітап көрмесі, көрнекі құралдар, презентация, үлестірмелі материалдар қолданылды. Сабақтың қорытындысы, яғни рефлексия өте қызықты өтті. Әр студент өз ойын қағаз бетіне түсіріп, таразының бір жағына тартты. Жанна Кравченко, Вероника Коцюба және Андрей Радченко сабақта тақырып бойынша  синквейн жазды.  Вероника Кацюба мен Кирил Федоров екеуі романның басты кейіпкерлерінің монолгтарын оқыды.

Әлем әдебиетінен интегралды сабақ студенттердің қызығушылығын арттырып, ой-өрісін дамытып, өмірмен байланыстыра білді. Себебі  әдебиет тұлғаны қалыптастырып, заманауи өмірге бейімдейді.